• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Abdülkadir-Geylani-Derneği/449321835176851
  • https://twitter.com/KADRDERV
SİTE MENÜSÜ
GÖRÜNTÜLÜ MEALLİ KUR'AN-I KERİM HATMİ ŞERİFİ
NAMAZ VAKİTLERİ
Site Haritası

EZVAC-I TAHİRAT

EZVAC-I TAHİRAT

      Ezvâc-ı Tâhirât Arapça "temiz zevceler" demektir. Hz. Peygamber'in kendileriyle evlenmiş olduğu hanımları ifâde etmektedir.

      Hz. Peygamber Mekke döneminde tek hanımla evli kalmış olmasına karşın Medîne döneminde dînî ictimâî iktisâdî ve ahlâkî bir takım sebeplerden dolayı birden fazla kadınla evlenmiştir.

      Kur'ân-ı Kerîm Hz. Peygamber'in hanımlarını "mü'minlerin anneleri" olarak nitelendirmiştir.

      "Peygamber mü'minlere canlarından daha evlâdır. Peygamber hanımları mü'minlerin anneleridirler..." (Ahzâb 33/ 6) ve bu hanımlara tanıdığı saygın mevkîyi mü'minlere (Hz. Peygamber'in vefâtından sonra da) onlarla evlenme yasağı koyarak pekiştirmiştir. (Ahzâb 33/ 53)

      Şu var ki Peygamber hanımlarının mü'minlerin anneleri kabul edilmeleri hürmet ve ihtiram bakımından olmuştur. Bu sebeple nikahları haram tâzimleri ise farzdır diğer konularda ise mü'minlere diğer kadınlar gibidirler.

      Yine Kur'ân-ı Kerîm'de Ezvâc-ı Tâhirât'a doğrudan hitâp edilerek onlara bulundukları konum ve sorumluluk hatırlatılmıştır. Bu konudaki âyetler meâlen şöyledir:

      "Ey Peygamber hanımları sizden kim açık bir hayâsızlık yaparsa onun azâbı iki katına çıkarılır. Bu Allâh'a göre kolaydır. Sizden kim Allah ve Resûlüne itaat eder iyi amel işlerse ona mükâfâtını iki kat veririz. Ve ona (cennette) güzel bir rızık hazırlamışızdır. Ey Peygamber hanımları siz kadınlardan herhangi biri gibi değilsiniz. Eğer Allah'tan korkuyorsanız (yabancı erkeklere karşı) sözü yumuşak (edâlı) bir şekilde söylemeyin. Yoksa kalbinde hastalık olan kimse ümîde kapılır. (Konuştuğunuzda) iyi söz söyleyin. Vaktinizi evlerinizde geçirin eski câhiliye âdetinde olduğu gibi açılıp saçılmayın. Namazı kılın zekatı verin Allah'a ve Resûlüne itaat edin. Ey Ehl-i Beyt (Hz. Peygamber'in ev halkı) Allâh'ın murâd ettiği şey sizden günâhı gidermek ve sizi tertemiz yapmaktır. Evlerinizde okunan Allâh'ın âyetlerini ve hikmeti hatırlayın. Şüphesiz Allah her şey(in bilgisin)e nüfûz edendir herşeyden haberdardır. (Ahzâb 33/ 30-34)

      Ayet-i Kerîmeler bir taraftan Rasûlullâh'ın hanımlarının şahsında tüm mü'min hanımlara hitâp etmekte diğer taraftan da onların özel bir görev üstlenmiş olduklarını vurgulamaktadır.

      Gerçekten bu saygıdeğer hanımlar bütün insanlığa ve özellikle kadınlığa ışık tutma gibi bir görev îfâ etmişlerdir. Nitekim özellikle kadınlarla alâkalı bir çok hükmün tebliği onlar aracılığıyla mümkün olmuş yine mü'minler Rasûlullâh'ın âile hayâtına ve örnek ahlâkına dâir bir çok husustan onlar vâsıtasıyla haberdâr olabilmişlerdir.

      Rasûlullâh'ın âilesine gösterdiği ilgi ve güzel muâmele ve ihtimam da mü'minlere örnek olmuş; değişik yaşta değişik mîzaçta değişik kâbiliyet ve kültürde değişik menşeli kadınların bir araya gelmesiyle meydana çıkan farklı ailevî hâdiseler de çok daha zengin bir sünnet malzemesinin intikâline zemin hazırlamıştır.

      Hz. Peygamber bâzen tek tek bâzen toplu olarak hanımlarıyla sohbet etmiş; nöbetleşe olarak her gününü bir hanımına tahsîs etmiş ve her akşam sıra kimdeyse tüm hanımlarıyla orada toplanıp sohbette bulunmuştur. Bu sohbetler esnâsında onlara çeşitli bilgiler verdiği bir takım kıssalardan bahsettiği onların problemleriyle ilgilendiği ve hattâ şakalar yaparak onları güldürdüğü nakledilmiştir. Ayrıca Rasûlullâh'ın bâzı konularda hanımlarının görüşünü sorup onlarla istişâre etmesi de O'nun hanımlara verdiği kıymeti göstermek açısından kaydedilmeye değerdir.

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam168
Toplam Ziyaret1133566
Hava Durumu
Saat
Takvim