• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Abdülkadir-Geylani-Derneği/449321835176851
  • https://twitter.com/KADRDERV
SİTE MENÜSÜ
GÖRÜNTÜLÜ MEALLİ KUR'AN-I KERİM HATMİ ŞERİFİ
NAMAZ VAKİTLERİ
Site Haritası

ONUN EMRİNİ SENİN ELİNE BIRAKTIM

 
ONUN EMRİNİ SENİN ELİNE BIRAKTIM
 
Hazretİ Gavsul Azam Seyyid Abdulkadir Geylani'nin, kovulmuş velinin kabul edilenler sınıfından olmasına vesile olması hakkındadır.

“Melfusu-l Gıyasiyye” adlı eserde şöyle anlatılır:

Hazreti Gavsul Azam zamanında, büyük evliyalardan bir velinin velayet hali kaldırılır. Büyük küçük herkesin dilinde, “şu adam alemlerin rabbinin merdududur” sözü dolaşıyordu. O zat kamil evliyalardan 360 veliye sığındı, hepsi ona şefaat diledi. Fakat onun hakkındaki şefaatleri fayda etmedi. Hepsi de onun ismini, levhi mahfuzda şakiler arasında gördüler. Kendisine saidlerden olmadığını söylediler. Bunun üzerine o zatın yüzü simsiyah oldu. O zat evliyalar sultanının kapısına yöneldi. Hazreti Gavsul Azam, o zatı gördüğünde;

-“Ya filan gel, sen Allah’u Teala'nın dergahından kovulmuş isen Allah’u Teala'nın izniyle, Allah’u Teala'nın katında kabul edilenlerden olman, velayet gücümün dahilindedir.” Hazreti Gavsul Azam, Yüce Allah’tan onun kabul edilmesini niyaz eyledi. Bunun üzerine ilahi hitap şöyle erişti:

-“Sen bilmiyor musun evliyalarımdan 360 tanesi onun için şefaat diledi de kabul etmedim. Buna göre senin isteğin kabul edilebilir mi? Onun adı levhi mahfuzda şaki olarak yazılıdır.” Gavsul Azam niyazda bulunarak der ki; “Ey rabbim! Sen kabul edilmiş kulunu kovmaya, kovulmuş kulunu da kabul etmeye kadirsin. Bu kulunun kabul edilmesini herhalde istirham ediyorum.” Cenab-ı Hakk buyurdu ki;

-“Ey Abdulkadir! Onun emrini senin eline bıraktım. Nasıl istersen öyle yap. Senin kabul ettiğin, benim katımda da makbuldür. Senin reddettiğini ben de reddederim.” Bunun üzerine Gavsul Azam o adama yüzünü yıkamasını emretti. O an Cenab-ı Hak, onun ismini şakiler zümresinden silip, saidler zümresine yazdı. Ve Hazreti Gavsul Azam’a, Yüce Allah’tan şu hitap geldi:

-"Ya Gavsul Azam, velayet zatının ihsanı, uluhiyetimce de ihsandır. Sana görevden alma ve görev verme tasarrufunu verdim. Senin kabul ettiğin benim katımda da makbuldür. Senin reddettiğini ben de reddederim.”

Ey Allahım! Bizi makbul olanlardan eyle. 
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam358
Toplam Ziyaret1229923
Hava Durumu
Saat
Takvim