• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Abdülkadir-Geylani-Derneği/449321835176851
  • https://twitter.com/KADRDERV
SİTE MENÜSÜ
GÖRÜNTÜLÜ MEALLİ KUR'AN-I KERİM HATMİ ŞERİFİ
NAMAZ VAKİTLERİ
Site Haritası

ABDÜLKADİR!

  
ABDÜLKADİR! 
Bu menkıbe, fasık birisinin, Münker ve Nekir'in sualine Abdulkadir diye cevap vererek kurtulması hakkındadır.

Hazreti Gavsul Azam döneminde günahta ısrar eden fasık bir adam olduğu, ancak bu adamın kalbinde Gavsul azam'In muhabbetinin olduğu rivayet edilir. Bu adam vefat ettiğinde onu defnederler. Münker ve Nekir melekleri, adama gelerek; "Rabbin kim, Nebin kim? Dinin ne?" diye sorarlar. Adam, meleklerin bütün suallerine Abdulkadir diye cevap verir. Bunun üzerine kudret sahibi olan Allah’u Teala'nın şu hitabı gelir:

-“Ey Münker ve Nekir! Bu adam her ne kadar fasıklardan olsa da, onda, sadıklardan mahbubum Seyyid Abdulkadir’in muhabbeti var. Bunun için onu affettim. Onun ona olan muhabbeti ve ona olan güzel inancından dolayı kabrini genişlettim.” 

İşte Allah’u Teala'nın dostlarının himmeti budur. Yüce Allah sevdiği kulun hatırına fasık bir kulunu affedemez mi? O Allah (Celle Celalühü) ki; Ashab-ı Kehf'le beraber olduğu için köpeği bile cennetine koydu. Yeter ki bizlerde Allah (Celle Celalühü) dostlarına karşı muhabbet eksik olmasın. Allah’u Teala'nın izni ile o muhabbet, bir gün bizler için kurtuluş vesilesi olacaktır. Yüce Rabbim bu muhabbeti bütün ümmeti Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e nasip eylesin.
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam379
Toplam Ziyaret1229944
Hava Durumu
Saat
Takvim