• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Abdülkadir-Geylani-Derneği/449321835176851
  • https://twitter.com/KADRDERV
SİTE MENÜSÜ
GÖRÜNTÜLÜ MEALLİ KUR'AN-I KERİM HATMİ ŞERİFİ
NAMAZ VAKİTLERİ
Site Haritası

SEMADAN İNDİRİLEN YEMEK

SEMADAN İNDİRİLEN YEMEK 

Bu menkıbe, Gavsul Azam'a semadan indirilen yemek hakkındadır.

Anlattıklarına göre bir keresinde Gavsul Azam 40 gün riyazete girer. Yani 40 gün 40 gece çilehaneye girer. ( Riyazet, çilehaneye girerek az uyuyup, az yiyip ve az konuşup sürekli ibadet ve zikirle uğraşmaktır) 
Hazreti Gavsul Azam'ın niyeti şöyleydi: Hazırlanan yemeklerden yemeyeyim, bir şey de içmeyeyim ancak iftar vaktinde su içeceğim. Cenab-ı Allah (Celle Celalühü) gökten bir şey indirinceye kadar böyle edeyim. Bu şekilde 38 gün geçti. 38. gün hücresinin tavanı yarılıp, içeriye bir adam girdi. Bu adamın sağ elinde kendisi gibi silsilesi de altın olan bir tabak aynı şekilde sol elinde de kendisi gibi silsilesi de gümüşten olan bir tabak vardı. İçleri meyvelerle dolu olan bu tabakları Hazreti Gavsul Azam'ın önüne koydu. Hazreti Gavsul Azam:

-“Bunlar nedir”? diye sorar, adam;

-“Senin yemen için bunları yüksek alemden getirdim” der. Hazreti Gavsul Azam, adama şöyle der:

-“Bunları buradan hemen kaldır. Çünkü ceddim Muhammed Mustafa altın ve gümüş kapta yemek yemeyi haram kıldı.

Gelen yiyecekleri bu şekilde geri çevirince o kişi kapları alıp kayboldu. İftar vakti gelince bir melek elinde yemek dolu bir tabakla gelip Hazreti Gavsul Azam'ın önüne bırakarak;

-“Ey Gavsul Azam! Bu Rahman olan Allah’u Teala'nın zatınıza mahsus bir ziyafetidir” dedi. Hazreti Gavsul Azam, tabağı alıp cemaati ve ashabıyla yer. Ve Allahü Teala’ya çokça şükür eder. Yüce Allah ondan razı olsun.

 

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam329
Toplam Ziyaret1229894
Hava Durumu
Saat
Takvim